MUTLU İNSANLAR ŞEHRİ ALTIEYLÜL BELEDİYESİ

KİMSESİZ DEĞİLSİNİZ

Altıeylül Belediyesi’nin Sosyal Yardım Merkezi olan Altıeylül Gelişim Merkezi (ALGEM) gücüne güç katarak ihtiyaç sahibi vatandaşların elinden tutmaya devam ediyor.

2015 yılından bu yana Gazi Osman Paşa Mahallesinde hizmet vermeye devam eden ALGEM, 10 kat artan bütçesi ile daha fazla ihtiyaç sahibi vatandaşımıza ulaşıyor. 2017 yılının son aylarında Altıeylül Belediye Başkanlığını devralan Başkan Hasan Avcı’nın talimatlarıyla bütçesi arttırılan merkezde; Altıeylül Meslek Edindirme Kursları (ALMEK), Sosyal Market, Giyim Mağazası, Yakacak Yardımı, Medikal Malzeme Yardımı, Öğrencilere Kırtasiye Yardımı, Berber Hizmeti veriliyor. Ayrıca Ramazan aylarında ihtiyaç sahibi olduğu belirlenen ailelere Evde İftar hizmeti yanı sıra;  düzenli olarak Öksüz Yetim Aileleri ve ihtiyaç sahibi vatandaşların çocuklarıyla birlikte kahvaltı programları düzenlenmektedir. 2018 İTİBARİ İLE; dönemsel olarak yapılan ihtiyaç sahipleri belirleme ziyaretleri 40 aileden 150 aileye çıkarılarak toplamda 7 bin aileye ulaşıldı. İçerisinde Gıda ve temizlik malzemelerinin bulunduğu Sosyal Marketten 6.451 kez alış veriş yapıldı. 140 aileye de yakacak yardımında bulunuldu. Ramazanda Evde İftar Hizmeti kapsamında 11.820 iftariyelik sıcak yemek evlere dağıtıldı.  Her yıl geleneksel olarak yapılan Toplu Sünnet Şöleninde bu yıl 35 çocuk geleneksel sünnet düğünü ritüellerine uygun olarak sünnet ettirildi. Okulların açılmasıyla birlikte; 1.600 çocuğa kırtasiye yardımı yapılırken, ihtiyaç sahibi okullara 11 bin kitap dağıtıldı. ALMEK ile 23 farklı alanda açılan kurslara katılan 464 kursiyer sertifika almaya hak kazandı. Ayrıca kursiyerlerin çocukları için açılmış olan kreşte 92 çocuk istifade etti.  İhtiyaç sahipleriyle yardımseverleri buluşturan Ev Eşyası hizmeti ile, 30 vatandaşımıza ev eşyası temin edildi. LCW Firmasının destekleri ile yenilenen Giyim Mağazasından 2 bin 7 yüz elli dört kıyafet ihtiyaç sahibi çocuklara giydirildi. Medikal yardımları da bulunan ALGEM, 80 vatandaşa medikal ürünler teslim etti. Kişisel bakımını kendi gerçekleştiremeyen vatandaşlarımız için verilen berber hizmetinden 173 kişi yararlandı.

Altıeylül Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bütçesinin %85’ini kapsayan Altıeylül Gelişim Merkezi’nin ikincisi yakın zamanda 2. Gündoğan Mahallesine yapılacak.