MUTLU İNSANLAR ŞEHRİ ALTIEYLÜL BELEDİYESİ

I.ULUSAL BALIKESİR YÖRESİ HALKOYUNLARI ÇALIŞTAYI YAPILDI

I.ULUSAL BALIKESİR YÖRESİ HALKOYUNLARI ÇALIŞTAYI YAPILDI

23-24 Mart tarihlerinde, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Altıeylül Belediyesi ve Halk Oyunları Balıkesir Temsilciliği’nin ortaklaşa düzenlediği, 1.Ulusal Balıkesir Yöresi Halk Oyunları Çalıştayı yapıldı.

Prof. Dr Ayten Kaplan, Öğr. Üyesi Ahmet Turan Demirbağ, Kültür Bakanlığı Devlet Halk Dansları Yön. Şinasi Pala, Em. Öğr Abdurrahim Karademir, Em Öğr Oğuz Kaplan, Kadıköy Halk Oyunları Öğr Serdar Bombacı, ve Hakan Altıntaş’ın konuşmacı olarak katıldığı Çalıştayda, toplanan materyallerin, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi sponsorluğunda, kaynak kitap oluşturulması kararlaştırıldı.

Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Balıkesir Temsilcisi Rafet Topalak yaptığı konuşmada; ‘Balıkesir Halk Oyunları Çalıştayı’nın yapılmasından dolayı duyduğu mutluluğu dile getirirken, Balıkesir Halk Oyunları, zengin ve geniş bir coğrafyaya sahiptir. Bu kültürümüzün zenginliklerini, güzelliklerini göstermeliyiz. Geleneksel Kültürümüzün önemli bir bağı olan Halk Oyunlarının ruhuna uygun olarak yansıtılmasının tanımlanması, sunulması ve çözümlenmesi için bu çalıştayı düzenledik’ dedi.

Çalıştayda açılış konuşması yapan Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı ise şunları söyledi. ‘Altıeylül Belediyesi olarak insana dair ne varsa, her alanda hareket halinde olma gayretindeyiz. Vatandaşlarımızın yaşadıkları şehrin fiziki görünümünü en iyi şekilde ihya ederken, onların kültür hayatına da katkıda bulunmayı ihmal etmiyoruz. Altıeylül Belediyesi olarak, Büyükşehir Belediyemiz ve Türk Halk Oyunları Federasyonu Balıkesir Temsilciliği, Ulusal Balıkesir Yöresi Halk Oyunları Çalıştayı’nı düzenledik. Amacımız Milleti Millet yapan Milli ve Manevi değerlere sahip çıkarak vatandaşlarımızın toplumsal gelişimine katkıda bulunmak. Balıkesir Halk Oyunları’nın sorunlarını belirleyerek çözüm üretmeyi, son yıllarda yöre oyunlarında oyun, müzik ve giysi değişikliğini ortaya koymayı amaçladık. Çalıştaya katılan tüm akademisyen ve araştırmacı arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum’ dedi.