MUTLU İNSANLAR ŞEHRİ ALTIEYLÜL BELEDİYESİ

BAŞKAN AVCI: “CUMHURBAŞKANIMIZ ARKASINDA DİMDİK DURUYORUZ VE DURMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Ankara’da, ilçede yapılacak yatırımlar için temaslarını sürdüren Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, özel TV’de yayınlanan programa konuk oldu. Başkan Avcı programda Dünya ve Türkiye’de yaşanan gelişmeleri değerlendirerek Altıeylül Belediyesi çalışmalarını anlattı.

Geçtiğimiz gün yayınlanan programa konuk olan Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Dünya ve Türkiye’de yaşanan gelişmeleri değerlendirerek Altıeylül Belediyesi çalışmalarını anlattı. 2018 yılının Altıeylül için şantiye yılı olacağını söyleyen Başkan Avcı, kırsal mahallelere yapılan çalışmalardan ALGEM’e kadar A’dan Z’ye tüm yapılanları anlattı. 

ALTIEYLÜL’DEN AFRİN’E YARDIM TIRI GİDECEK

Altıeylül Belediye Başkanı Avcı, dünyayı 100 yıldır algı ile yöneten süper güçler olduğunu söyledi. Türkiye’nin bu süper güçler ile mücadele ettiğini belirten Avcı şöyle konuştu:

“. Zeytin Dalı operasyonuyla ilgili bize çok teklif geliyor. Vatandaşlarımız neler yapabileceklerini soruyorlar. Reyhanlı Kaymakamımızı aradık orada ihtiyaç duyulabilecek iç çamaşırı, çorap gibi malzemeler var. İnşallah biz de Altıeylül olarak oraya bir tır yollayacağız. Vatandaşlarımız boş durmuyorlar. Bir cihan harbi yaşıyoruz. Ama şuan hiçbir devlet yanımızda değil mazlumlar ve mazlum halklar yanımızda. Cumhurbaşkanımız arkasında dimdik duruyoruz ve durmaya devam edeceğiz”.

ZEYTİN KAFE İSMİ ZEYTİN DALI KAFE YAPILDI

Altıeylül Belediyesi’ne ait Zeytin Bahçe Kafe’nin ismini değiştirerek Suriye’de Türk Silahlı Kuvvetlerinin yürüttüğü operasyona destek vermek amacıyla Zeytin Dalı Kafe yaptıklarını söyleyen Hasan Avcı, “Afrin’de mücadele eden Mehmetçiğimizin yanına olduğumuzu göstermek adına bunu yaptık.Balıkesir’de vatandaşlarımız Cumhurbaşkanımızın her zaman arkasında. Siyasetçiler olarak Cumhurbaşkanımızı halka anlatabilmek için daha çok çalışmalıyız” diye konuştu.

KURTULUŞUN KENTİ ALTIEYLÜL

Programda Balıkesir hakkında bilgiler veren Başkan Avcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu’nun “Kuruluşun ve Kurtuluş’un şehri Balıkesir” sözlerini anımsattı. 2014 yılında Büyükşehir olan Balıklesir’in merkezinin iki merkez ilçeye bölündüğünü söyleyen Başkan Avcı, Karesi’nin Kurtuluş’un, Altıeylül’ünde Kuruluşun simgesi olduğunu ifade etti. Avcı, “Altıeylül ilçemiz 178 bin nüfusu ile Balıkesir’in en büyük ilçelerinden biri. 83 kırsal, 13’te merkez mahallemiz var. Bizim kırsalda daha fazla yere hizmet ediyoruz. Bugüne kadar, yani 4 yıllık süreçte yeni kurulan ve kuruluşunu tamamlamış bir belediyeyiz. Bugüne kadar güzel hizmetler yaptık. 2019 yılına güzel hizmetler ile girmeyi planlıyoruz” şeklinde konuştu.

BAŞKAN AVCI: “ŞEHİRDE NE VARSA KIRSALDA DA ONLAR OLACAK”

Başkan Avcı, 4 yıllık süreçte 1 milyon 250 bin metrekare kilit parke taşı döşediğini açıkladı. Altıeylül Belediyesi’nin özellikle kırsal mahallelere hizmet götürmek için çalışmalar yürüttüğünü vurgulayan Başkan Avcı şöyle konuştu:

“Şehir merkezlerinde neler varsa kırsal mahallelere de onlara götürme gayretindeyiz. Bizim 81 kırsal mahallemiz var ama yerleşkesi ile 100’e yakın kırsal mahallemiz var. Balıkesir güzel bir il. İnsanlarımızın tercih edebileceği, Ege ve Marmara'ya kıyısı olan, yaylası ve deniz havası olan bir il. Bizde Altıeylül olarak tarım ve hayvancılık olarak gelişmiş bir iliz. Balıkesir’in merkeziyetçi bir yönü var. Bundan kurtulmamız lazım. 5 bin ve binlik planlar yapıldı. Altıeylül Belediyemizi merkezden Karatepe denen bölgemize taşıyoruz. İnsanlarımızı merkezden kopartıp, yeni merkezler oluşturmamız lazım. İstanbul- İzmir Otobanı ve Çanakkale Otobanı Balıkesir’den geçiyor. Balıkesir kavşak noktası haline gelecek. Organize Sanayi Bölgemiz Altıeylül sınırları içerisinde bugün iki kat daha gelişmesi için çalışmalar yapılıyor. Binlik ve beşbinlik planlar bizi sıkıştırmıştı bunlar düzenlenince ilçemiz daha rahat büyüyecek”. 

ALGEM’İN BÜTÇESİ 10 KAT ARTIRILDI

Önceliklerinin sosyal belediyecilik olduğunu ve Altıeylül’de ihtiyaç sahibi hiçbir vatandaşı bırakmayacaklarını belirten Başkan Avcı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Hz Ömer Efendimiz ‘Dicle'nin kenarında bir kuzuyu kurt kapsa, hesabını Ömer’den sorarlar’ diyor. Bizde arkadaşlarımıza gece yatağa bir çocuk aç ve açıkta girmeyecek. Girerse biz bunun manevi mesuliyeti altından kalkamayız dedik. Bunun için kurulmuş ALGEM birimimiz var. Örneği olmayan bir birim. Bu birimin bütçesini 10 kat arttırdık. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımız için gece gündüz çalışıyoruz. 250 öksüz, yetim çocuğumuzu giydirdik. 800’e yakın ihtiyaç sahibi çocuğumuzu giydiriyoruz. 600'e yakın ihtiyaç sahibi ailemiz Sosyal Market’ten istifade ediyor. Kömüründen, gıdasından, ihtiyaç sahibi ailelerimizin dertleri ile dertleniyoruz. Birde ALMEK kurslarımız var. 14 kursumuzdan 1600 mezun verdik. 200’ü aşkın kursiyerimizde kurslarımız sayesinde iş buldu. Daha çok bayanlarımızın talepleri var. İnsanlarımız belediyelerden iş talep ediyor ama hepsine cevap verme şansımız yok. Biz burada bu kurslar ile çalışma yaparak önce gelen firmalarla ortak çalışmalar yaparak, kursiyerleri yönlendirmek istiyoruz. Bayan kursiyerlerimiz için kreşimizde var.Yakın zamanda da ALGEM iki binasını yapmayı planlıyoruz.”.

2018 ALTIEYLÜL İÇİN ŞANTİYE YILI OLACAK

Başkan Hasan Avcı, 2018 yılını şantiye yılı olarak göstereceklerini söyledi. Spor Toto Genel Müdürlüğü ile görüşmeler yaparak ilçeye spor sahaları yapmak istediklerini belirten Avcı, “2018’i şantiye yılı ilan ederiz derken boşuna söylemiyoruz. Halı sahalar, basketbol sahaları gibi bir çok alan yapacağız. Kısa zamanda yapımına başlayacağımız bir Kapalı Pazar Yeri projemiz var. Bunun yanında, Baro ve Öğretmenevi'nin yanındaki alana yapılacak olan Hasan Can Kültür Merkezi projemiz var. Kardeş Belediyemiz olan Ümraniye Belediyesi tarafından yaptırılacak olan Hasan Can Kültür Merkezi, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can arkadaşımızın ismini taşıyacak. İlçemizde 15 Temmuz Anıtımız var. Türkiye’de bu konuda önderlik almış bir anıttır” dedi.