MUTLU İNSANLAR ŞEHRİ ALTIEYLÜL BELEDİYESİ

ALMANYA’DAKİ KURTULUŞ COŞKUSUNA ALTIEYLÜL’DE KATILDI

Almanya Balıkesirliler Derneği’nin Almanya Düsseldorf’da düzenlediği Balıkesir’in 6 Eylül Kurtuluş Etkinliklerine Altıeylül Belediyesi katıldı. Altıeylül Belediye adına Belediye Başkan Yardımcıları Ahmet Özen, İsmail Berber, Belediye Meclis Üyeleri Ahmet Şen, Cüneyt Barlin, Güldenur Ocaktan, Dinçer Orkan,  Rafet Topalak, Kezban Çuhadar, Ayhan Candemir, Nazif Eren, TRT Sanatçısı Ali Çakar, Araştırmacı-Yazar Aydın Ayhan ve birim müdürleri katıldı.

Düzenlenen geceye Dusseldorf Konsolosu Fatma Tasan Tebeci, Duisburg Büyükşehir Belediye Başkamı Sören Link, Duisburg Belediye Başkanı Erkan Kocalar da yer aldı.

“BENİM DUYGULU GÜNÜM BUGÜN”

Gecenin açılış konuşmasını yapan Almanya Balıkesirliler Derneği Başkanı Ramazan Köyden “Yunan işgaline uğrayan güzel ilimiz Balıkesir’imiz Kuva-yi Milliye hareketi sayesinde 6 Eylül 1922’de yeniden özgürlüğüne kavuşmuştur.  Bu tarihi hareket birlik ve beraberlik ile zafere ulaşmıştır ve 95 yıl sonra bizlerin burada olmasına vesile olmuştur. Benim bugün duygulu günüm.  Altıeylül’ü unutamayız, Altıeylül olmasaydı bizler buralarda değildik.  Biz Almanya’da yaşayan Türkleriz.  Bu günümüze katkı sağlayan Altıeylül Belediyesi’ne çok teşekkür ediyoruz” dedi.

“SİZLERLE BULUNMAK GÜZEL”

Altıeylül Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özen de “Sizler birlik ve beraberliğinizi bozmadığınızda bu toplumda var olmaya devam edeceksiniz. İlk yıllarda, sağlıksız koşullarda geçen hayatlar, dil bilmemenin verdiği sıkıntılar, ailelerinizden kopuk yaşamlarınız halen hafızalarda. Biz o yılları unutmadık.  Bir ayakları anayurtta sabit, bir ayakları dünyayı dolaşan elçilerisiniz siz bu ülkenin.  Ata yurdu ile inancı ile kültürü ile bağlarını koparmayan hem buralısınız hem oralısınız. Başkanımız Zekai Kafaoğlu’nun selamını getirdik.  Almanya Balıkesirliler Derneği’nin düzenlediği kurtuluş etkinliklerinde kendileri ile biraraya geldik. Sosyal belediyecilik anlayışı doğrultusunda Almanya’da yaşayan Balıkesirli kardeşlerimiz ile bulunmaktan mutluluk duyuyoruz.  Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın” diye konuştu.

Dusseldorf Konsolosu Fatma Tasan Tebeci ise “Böyle bir organizasyon içerisinde yer almak onur verici. Ben burada kendimi aile içerisinde hissediyorum. Balıkesir’li olmasam da bugün Balıkesir’li oldum” dedi.

“GÖNLÜM VE YÜREĞİM SİZLERLE”

Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu da telefon bağlantısı ile Balıkesirli gurbetçilere seslenerek şunları kaydetti: , “Tüm hemşehrilerimi selamlıyorum. Balıkesir’in kurtuluşu etkinliklerini Almanya’da canlandırmanız, oralarda gerçekleştirmeniz güzel bir şey. Bende gelmek istiyordum ama Cumhurbaşkanımız Belediye Başkanlarına hizmete devam edin dedi, sizlerle beraber olamadım ama gönlüm ve yüreğim sizlerle. Sizlerin mutluluğunu paylaşıyorum. Cenabı Allah birliğimizi, beraberliğimizi daim etsin. Binlerce yıllık geçmişi olan bir milletiz. Bayrağımızı indiremeyecekler, vatanımızı bölemeyecekler, bayrağımızı indiremeyecekler, bu millete de asla diz çöktüremeyecekler” .

Konuşmaların ardından Almanya Balıkesirliler Derneği Halk Oyunları ekibi gösteri yaptı, daha sonra derneğin dans topluluğu birbirinden güzel gösterileri sunarak alkış aldı.  Balıkesir’li Araştırmacı-Yazar Aydın Ayhan da Almanya’da bulunan Balıkesirlilere Balıkesir’in düşman işgalinden kurtuluş günlerini, milli mücadele dönemini ve o günlerde yaşanan ve bilinmeyen tarihi anlattı. Ayhan hoca anlattıkları ile tarihe ışık tuttu.  Aydın Ayhan hoca konuşmasından sonra Balıkesir Cepheleri kitabını gurbette bulunan Balıkesirlilere takdim etti.

Gecenin finalinde ise TRT Sanatçısı Balıkesir’li Ali Çakar sahne aldı. Balıkesir yöresinin güzel eserlerini seslendiren Çakar Almanya’da yaşayan Balıkesirlilere keyifli bir gece yaşattı, şarkıları ile gurbetçileri eğlendirdi. Sahnede ayrıca bağlama çalarak şarkı da seslendiren Ali Çakar geceye damga vuran isim oldu.