MUTLU İNSANLAR ŞEHRİ ALTIEYLÜL BELEDİYESİ

İSMAİL AKÇAY YOL KOŞUSU 10 EYLÜL’DE YAPILACAK

ATLETİZMİN DEĞERİ İSMAİL AKÇAY’IN

ADINI TAŞIYAN KOŞUYA HERKES DAVETLİ

 

 

Türkiye Atletizm Federasyonu ve Altıeylül Belediyesi’nin ortaklaşa düzenleyeceği ve 10 Eylül 2017 Pazar günü saat 17.00 de gerçekleşecek 9. Uluslararası İsmail Akçay Yol Koşusu ile ilgili Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’ne bağlı Olimpiyat Evi’nde basın toplantısı düzenlendi.
Toplantıya Türkiye Atletizm Federasyonu Başkan Vekili Celalettin Deniztoker, Atletizm Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Salim Münir Yaraş Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Altıeylül Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özen, Milli Atlet İsmail Akçay katıldı.

    “İSMAİL AKÇAY AĞABEYİMİZE VEFA

GELECEK NESİLLERE DE ÖRNEK OLUYORUZ”

Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu yaptığı konuşmada, "Balıkesir Kuvayi Milliye Şehri, Mehmet Akif Ersoy’u İstiklal Marşı yazmaya ikna eden Hasan Basri Çantay, Cihan Pehlivanı Kurtdereli Mehmet Pehlivan ve Atletizmde Olimpiyat Dördüncüsü olan İsmail Akçay’ın memleketi. Yerel yönetimler olarak memleketimizin değerlerine sahip çıkıyoruz. İsmail Akçay koşusu uluslararası bir yarışma. Gençlerimizi spora yönlendirmemiz lazım. Atletizm de bu konuda önemli bir spor dalı. Biz İsmail ağabey hayattayken değerini bildik. İsmail Akçay’ın kendi ismini taşıyan heykelini diktik, bu heykel gençlere örnek oluyor. 10 Eylül’de 9.su yapılacak olan yol koşusuna tüm atletleri bekliyoruz. Her zaman spor ve sporcuların yanında yer alıyoruz. Olimpiyatlarda aldığı dereceler ve başarılar ile adını dünya atletizm tarihine altın harflerle yazdıran Milli Atlet İsmail Akçay adına her yıl düzenlenen Uluslararası İsmail Akçay Yol Koşusu organizasyonudur. Bu sayede hem ilçemizin, hem de ülkemizin değeri olan bir spor adamımıza yaşarken gerekli önemi veriyor ve onu yeni nesillere taşıyoruz. Bu vefa ile bir yandan yeni yetişecek değerleri spora yönlendirirken, diğer yandan da daha fazla insanın sağlam bir psikolojik ve fiziki yapıda olmasını sağlayan spora katılımını sağlamayı hedefliyoruz. Spora vermiş olduğumuz desteği, centilmenliği ön plana çıkarma temel gaye ve hedefi ile belediyemizin imkânları nispetinde dereceye giren sporcuları ödüllendirerek, spora teşvik ve sporcuyu destekleme amacını da şiar edinen bir organizasyona imza atmanın gururunu yaşıyoruz. İsmail Akçay ağabeyimizin sağlığında kendisi adına bir park ve heykel yaptık. Gençlerimize de örnek olduk. İsmail ağabeyimiz ayrıca üniversitelerde konferans veriyor. Organizasyona katkı sağlayan Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyelerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.
“YARIŞMAYA KATKI SAĞLAYAN BAŞKAN

 KAFAOĞLU’NA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Toplantıda konuşan Türkiye Atletizm Federasyonu Başkan Vekili Celalettin Deniztoker “Olimpiyat dördüncüsü olan ağabeyimiz İsmail Akçay adına düzenlenen yarışma için Olimpiyat Evi’nde toplantı düzenlemek bizleri mutlu etti. İsmail Akçay adına düzenlenen yarışmaya ev sahipliği yapan ve katkı sağlayan Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu’na desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

“GÖĞSÜMDE TÜRK BAYRAĞI

İLE BAŞARMAK GURUR VERİCİYDİ
Milli Olimpiyat İsmail Akçay da, “İsmail Akçay’ın başarısının çoğunluğu basın mensuplarınındır. Beni basın mensupları her zaman desteklediler. Olimpiyatlarda benim için en önemlisi Türk bayrağını göğsümde taşımaktı. Türk bayrağı göğsümde taşıyarak koşmam beni çok duygulandırdı ve gurur verdi, bu gururu yaşayıp başarıya ulaşmak çok güzel bir duygu. Benim adıma uluslararası koşu düzenleyen ve her zaman destek olarak yanımda yer alan Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu’na teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

1968 Meksika Olimpiyatları’nda maraton dalında dördüncü olarak Türkiye’ye büyük onur kazandıran İsmail Akçay adına yapılacak koşunun kayıtları başladı ve 09 Eylül 2017 Cumartesi günü saat 12.30’a kadar devam edecek. Yarışma 10 Eylül Cumartesi günü saat 17.00’de Balıkesir Atatürk Stadyumu önünden başlayacak.

Organizasyonun sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde sonuçlandırılabilmesi için yarışma 100’ü bayan, 300’ü erkek olmak üzere toplam 400 kişi ile sınırlandırılacak.

Yarışma sonucunda toplamda 48 erkek, 33 bayan sporcu olmak üzere 81 sporcu ödüllendirilecek. Dağıtacak olan ödül tutarı 48 bin 500 TL.