MUTLU İNSANLAR ŞEHRİ ALTIEYLÜL BELEDİYESİ

EFELER DİYARI PAMUKÇU’YA YAKIŞTI

PAMUKÇU’YA ZEYBEK HEYKELİ

 

Altıeylül Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Pamukçu Mahallesi’ne özgü bengi heykeli törenle açıldı.

 

Pamukçu Mahallesi’nde düzenlenen bengi heykeli törenine AK Parti Milletvekilleri Ali Aydınlıoğlu, Mahmut Poyrazlı, AK Parti İl Başkan Vekili Türkan Buğra, Altıeylül Kaymakamı Oktay Kaya, AK Parti Altıeylül İlçe Başkanı Ayhan Atahan, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, sivil toplum örgüt temsilcileri, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

“GÜZEL BİR ESER KAZANDIRILDI”

Balıkesir Diriliş Mehter Takımının gösterisinin ardından saygı duruşu ve istiklal marşı okundu. Törenin açılış konuşmasını Pamukçu Mahallesi Muhtarı Ahmet Ordu yaparak “Bengi diyarı, efeler diyarı Pamukçu’ya hoşgeldiniz. Pamukçu’yu simgeleyen, Efeler diyarına yakışır ve Türkiye’de bir ilk olan heykel açılışında biraradayız. Güzel eseri Pamukçu’ya kazandıran Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu’na teşekkür ediyorum. Başkanımızın özverili çalışmasının arttırarak devam etmesini diliyorum. Allah bizleri vatansız ve bayraksız bırakmasın” dedi.

“BENGİNİN MERKEZİ PAMUKÇU”

Pamukçu’ya anlamlı bir eser kazandıran Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu “Pamukçu’nun gönlü yüreğimizde apayrı. Pamukçu efeler diyarı, benginin merkezi. Pamukçu bu ismini zeybek oyunuyla tüm dünyaya duyurdu. Pamukçu’yu unutamayız. Pamukçu ikili oyunuyla Türkiye’ye nam salmışlar. Pamukçu halkıyla istişare ettik ve burayı simgeleyen ikili zeybek heykelini yaptık. Bu kültüre emek veren insanlara teşekkür ediyorum. Altıeylül Belediyesi’nin şanına yakışır, Pamukçu’yu simgeleyecek heykeli açtık. Önemli olan birliğimiz, beraberliğimiz, dirliğimiz, kardeşliğimiz. Bunlar bizi biz yapan değerler. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bunu gelecek nesillere aktarmamız lazım, Çanakkale ruhunu ve 15 Temmuz’da yaşadığımız kara geceyi unutmamız gerekir” diye konuştu.

“KÜLTÜRÜN YAŞATILMASI İÇİN ÖNEMLİ”

AK Parti Milletvekili Mahmut Poyrazlı da “Bu güzel mahallemize kazandırdıkları eser ve hizmet için Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ve Mahalle Muhtarı Ahmet Ordu’ya teşekkür ediyorum. Türkiye’de çok büyük hizmetler ve yatırımlar devam ediyor. Avrupa’nın kıskandığı birçok yatırım hızlı bir şekilde Türkiye’de devam ediyor. Havalimanı, köprüler, Marmaraylar gibi hizmetler Avrupa’da yok. Bunlar Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan sayesinde gerçekleşti.  Herşeye rağmen Türkiye neler yapacağını gösterdi. Kültürümüzü yaşatmalı ve gelecek nesillere aktarmalıyız. Belki birilerinin heykel deyip geçiştireceği hadiseler kültürün yaşatılması ve bizden sonraki nesillere aktarılması için önemli. Pamukçu bengisi ile tanınmaya devam edecek” dedi.

“GELENEKLERİMİZ GELECEKLERİMİZE AKTARILIYOR”

 AK Parti Milletvekili ve MKYK Üyesi Ali Aydınlıoğlu ise “Pamukçu’nun bengi oyununu simgeleyen heykelin açılışını gerçekleştirdik. Vatandaşlarımız da memnuniyetle karşıladı. Nesilden nesile geleneklerimizi aktararak ve kültürümüzü yaşatan böyle güzel bir heykeli yaptıran Belediye Başkanımız Zekai Kafaoğlu ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından bengi heykeli  protokol üyeleri ve vatandaşların katılımı ile açıldı.