MUTLU İNSANLAR ŞEHRİ ALTIEYLÜL BELEDİYESİ

ALTIEYLÜL’DEN BOSNA HERSEK’E ŞEHİTLİK ANITI VE PARK

Altıeylül Belediyesi Bosna Hersek’de bulunan Kardeş Belediyesi Maglaj’ı ziyaret etti.

 

Ziyarette Altıeylül Belediye Başkan Yardımcıları Ahmet Özen, Osman Zeki Şahin, İsmail Berber ile Altıeylül Belediye Meclis Üyesi ve Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Ahmet Şen katıldı. Karşılıklı fikir alışverişinin yapıldığı toplantıda Maglaj Belediye Başkanı Mirsad Mahmutagiç, Belediye Başkan Yardımcısı Jasminko Kapiç ve Belediye yetkilileri katıldılar.  

İyi dileklerin karşılıklı sunulmasından sonra Altıeylül Belediyesi hazırlamış olduğu projeleri Maglaj Belediye Başkanı ve yetkililere slayt olarak sunumunu gerçekleştirdi. Sunumu Başkan Yardımcısı Osman Zeki Şahin yaptı. Şahin 15 Temmuz Şehitler ve Ömer Halisdemir Anıtı’nın bire bir aynısının Maglaj’a olacağını, tek farkının ise Türk Bayrağının yanında Bosna Hersek Bayrağı ile Bosna Hersek şehitlerinin ve 15 Temmuz Şehitlerinin isimlerinin yazılacağını söyledi.

Toplantıya Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu telefon ile canlı bağlandı. Maglaj Belediye Başkanı ve Heyetini selamlayan Başkan Kafaoğlu Kardeşliğimizin baki olduğunu ve yapılacak Şehitlik anıtının ve parkın hayırlı olmasını diledi. Sunumun ardından Altıeylül Belediye Başkan Yardımcı Ahmet Özen toplantı da Maglaj Belediye Başkanı ve Heyetine 15 Temmuz’da Türkiye’de yaşananları anlatarak Altıeylül Belediyesi olarak bu kara günü yeni nesillere aktarmak ve unutturmamak adına Altıeylül’ e 15 Temmuz Şehitler ve Ömer Halisdemir Anıtını yaptırdıklarını dile getirdi.

Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özen “Bosna Hersek’te heyet olarak hiç yabancılık çekmedik. Dede yadigarı kardeş topraklarında yaşam aynı bizim yaşamımız, bizim köyümüz, bizim kasabamız gibi diyerek, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Türk Milletinin gönlü her zaman bu coğrafyada bizde Altıeylül Belediyesi olarak sizlerle beraber her zaman yan yanayız omuz omuzayız dedi. 

Maglaj Belediye Başkanı Mirsad Mahmutagiç toplantıda “Öncelikle kilometrelerce uzaklıktan bizleri ziyaret geldiğiniz için, kardeş ülke Türkiye, kardeş belediye Altıeylül’e çok teşekkür ederim. Bizim için hazırlamış olduğunuz projeler çok güzel çok beğendik. Maglaj’da Türk Bayrağının simgesi olan Ay Yıldızlı bir Anıtın olması bize gurur verir. 15 Temmuz gecesi ve sonrasında Şehitleriniz için burada çok dua ettik. Bizler her zaman Türkiye’ye güveniyor ve sizden destek bekliyoruz. Rabbim bizim ülkemize de Recep Tayyip Erdoğan gibi bir lider versin” diye konuştu.

Heyet ikili görüşmelerin ardından Şehitlik Anıtı ve Park yapılacak, tarihi Yusuf Paşa (Kurşunlu )Camii çevresinde incelemelerde bulundu.