MUTLU İNSANLAR ŞEHRİ ALTIEYLÜL BELEDİYESİ

ŞEHİTLER 15 TEMMUZ ANITI ÖNÜNDE ANILDI

Balıkesir Altıeylül Belediyesi “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” kapsamında ‘15 Temmuz'u unutmuyor unutturmuyoruz’ programı düzenlendi.

  Altıeylül Belediyesi’nin Gaziosmanpaşa mahallesinde bulunan 15 Temmuz Şehitler ve Ömer Halisdemir Anıtı'nda yapılan, anma programı saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Anma programı Hafız Celal Yılmaz ve Zağnospaşa Camii imam hatibi Nafiz Duman tarafında okunan Kuran-ı Kerim tilaveti okundu ve ilahiler söylendi ve şehitlerimiz için dualar edildi. ‘15 Temmuz'u unutmuyor unutturmuyoruz’ programın da açılış konuşmasını Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu yaptı. Kafaoğlu, "15 Temmuz Şehitleri ve Ömer Halisdemir anıtının önündeyiz. 249 şehidimizin isminin önündeyiz, şehitlerimizin ruhu burada onlar bizi görüyor. Bizlerle beraber bizde yüreklerimizi onları hissediyoruz. Burada bu anıtı gerçekleştirdik. Bu anıt yapılırken hesabi davranılmadı, hasbi davranıldı. Acaba ‘o şehitlerimiz’ için ne yapabiliriz diye, ‘O Kahramanlar’ için ne yapabiliriz diye yüreğimiz çarpıyordu. ‘İşte o yüreğimizin sesini dinledik. Türkiye’de yapılan en anlamlı anıt ödülünü alarak, bu kahramanlar ölümsüzleştirildi.’ İlçemizde bulunan trafoları 15 Temmuz Kahramanları ile süslüyoruz. 15 Temmuz temaları ile süslüyoruz ki 15 Temmuz asla unutulmasın. Sayın Cumhurbaşkanımız öyle ifade ediyor. Çanakkale’den sonra yaşanan en büyük tehlike 15 Temmuz. Bunu henüz fark edemiyoruz. Anlamayanlar var. Yıllar geçtikçe bu daha net anlaşılacak” dedi.

  15 Temmuz’u unutmuyor ve unutturmuyoruz programında Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı,  "15 Temmuz o kara gün o kötü gün. İçimizde bulunan hainler sapıtarak, ne yaptıklarını bilmeden bu insanların üzerine ateş ederek, 249 vatandaşımızı şehit, 2140 vatandaşı gazi oldu. Şehitlerimiz ve gazilerimizi anma yıldönümündeyiz. Salı gününden bu yana 81 ilde bu şehitlerimizi anmak adına Ülke genelinde etkinlik  yapıyoruz. Ben öncelikle Balıkesirli hemşehrilerim Koca Seyyit’in torunlarına teşekkür ediyorum. O gece Koca Seyit’in torunları Vatanına, Milletine, iradesine, Cumhuriyetine sahip çıkarak saat 12’de Valiliğin ve Emniyetin önünde toplanarak bu şehri kendini 1 dolara satan hainlere teslim etmeyeceğini gösterdi. 81 ilimizde de benzer durumlar oldu. Ama ne yazık ki Ankara ve İstanbul’da çok sayıda şehidimiz oldu. Ama burada başta FETÖ’nün hainleri olmak üzere PKK’ya destekçilerine şunu söylemek istiyorum. Bu millet bu büyük millet 1 cm. toprağını hatta bir çakıl taşını size vermez. Canında vazgeçer, çoluğundan çocuğundan anasından, babasından hatta yarinden vazgeçer ama bu millet bir çakıl taşından vazgeçmez. Bu böyle biline. Milli birlik ve beraberlik içinde halkın iradesine karşı çıkmadan, halkın iradesinde kabul ederek yola devam edeceğiz. Bu şekilde yürüyenlerin kol kola yürünmesinde hatta başımızın üzerinde taşınmasında hiçbir beis ve mahsur yoktur. Eğer öyle düşünmüyorsanız ve bazılarının akıllarını satın almak istiyorsunuz. Bu millet size büyüklüğünü yüceliğini kudretini kuvvetini gerekirse tankın önüne yatarak gösterir. İnşallah böyle hain kalkışmalar ve kötü günler yaşamayız” şeklinde konuştu.

  Milli Eğitim Müdürlüğü ve Altıeylül Belediye Başkanlığı tarafında düzenlenen ‘15 Temmuz'u unutmuyor unutturmuyoruz’ resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren, Resim dalında : Erdinç Toktaş, Niyazi Tonga, Betül Pehlivan, Şiir dalında : Sena Karakaya, Kübra Kaya, Güzide Kurnaz, Kompozisyon dalında: Ali Gökçe, Tuğba Eyiol, Merve Erden'e ödüllerini Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula ve Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı tarafından verildi.

  ‘15 Temmuz'u unutmuyor unutturmuyoruz’ programının akabinde Moderatörlüğünü Turgay Güler’in yaptığı ÜLKE TV’nin ilgi ile izlenen ‘En Sıradışı programı canlı olarak 15 Temmuz Şehitler ve Ömer Halisdemir Anıtında gerçekleşti. Başkan Kafaoğlu’nun konuk olduğu programda Ülke TV Genel Yayın Yönetmeni Hasan Öztürk, Star Gazetesi Yazarı Ahmet Kekeç, Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Salih Tuna ve Karar Gazetesi Köşe Yazarı Yusuf Ziya Cömert konuk olarak katıldılar. Saat 24:00 kadar devam eden programı ‘15 Temmuz'u unutmuyor unutturmuyoruz’ programına katılan herkes izledi. Moderatör Turgay Güler programın akışı esnasında Balıkesir’li Şehit Turgut Solak’ın ailesine mikrofon uzatarak düşüncelerini aldı.

‘15 Temmuz'u unutmuyor unutturmuyoruz’ programına Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir AK Parti Milletvekili Sema Kırcı, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, Altıeylül Kaymakamı Dr. Oktay Kaya, AK Parti İl Başkanı Hasan Demiraslan, Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula, İl Mülki İdare Amirleri, Şehit Turgut Solak’ın Annesi, Babası ve Eşi, AK Parti Altıeylül İlçe Başkanı Ayhan Atahan   ile çok sayıda davetli ve vatandaşın katılımı ile yapıldı.