MUTLU İNSANLAR ŞEHRİ ALTIEYLÜL BELEDİYESİ

ALTIEYLÜL GÜLGÜLÜ İLE ŞENLENDİ

Altıeylül Belediyesi’nin düzenlediği 3. Geleneksel Gülgülü Şenliği Pamukçu Meydanı’nda düzenlendi. 2 gün süren şenliklere ilgi büyük oldu. Efeler diyarı Pamukçu Mahallesi’nde gerçekleşen şenliklerde geleneklerimizi yaşatıldı, kültürümüz yeniden canlandırıldı.

Gülgülü şenliklerine AK Parti Milletivekili Ali Aydınlıoğlu, Altıeylül Kaymakamı Oktay Kaya, AK Parti İl Başkanı Hasan Demiraslan, AK Parti Altıeylül İlçe Başkanı Ayhan Atahan, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Belgin Uygur, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, mahalle muhtarları ve Pamukçu halkı katıldı.

İlk gece yapılan şenliklerde Anka Sanat ve Gençlik Spor Kulübü, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Halk Dansları Topluluğu, Bandırma Kafkas Halk Oyunları Topluluğu ile Pamukçu Bengi Gençlik Spor Halk Oyunları Topluluğu gösterileri ile büyüledi. Daha sonra yöresel kıyafetler ile defile yapıldı, ardından Gülgülü oyunu beğeni ile izlendi. Acemi asker ve testi taşımayı canlandıran Erfene oyunu oynandı. Gecede kültürel değerler yeniden yaşatıldı, gelenek ve göreneklerimizin bir kez daha yeşerdi.

Şenliğin ikinci akşamında ise halk oyunları ekibi gösterilerinin ardından Balıkesir’li Sanatçı Ceyhun Damla birbirinden güzel eserleri ile Pamukçu halkına güzel bir gece yaşattı. Pamukçulular Damla’nın şarkılarına eşlik etti, gece havai fişek gösterileri ile son buldu.

“KÜLTÜRÜMÜZÜ YAŞATACAĞIZ”

Gülgülü şenliğinde konuşan Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu “Altıeylül’ün en güzel mahallelerinden birisi Pamukçu. Burası zeybeklerin, yiğitlerin harman olduğu yer. Kültürlerin yaşatılması noktasında, gelenek ve göreneklerin gelecek nesillere aktarılması noktasında emek veren Pamukçu Bengi Kulübü üyelerini tebrik ediyorum. Pamukçu’nun efesi başkadır, başka efelere benzemez. Pamukçu’nun zeybeği heykelini ikili olarak yaptık, kısa sürede dikeceğiz. Bu kültürü yaşatacağız” dedi.

“GELECEK NESİLLER İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM”

Altıeylül Kaymakamı Dr. Oktay Kaya da “Mutlu insanlar şehri Altıylül Belediyesi tarafından düzenlenen ve Kültür Bakanlığımızın da desteklediği Gülgülü şenliklerinde biraradayız. Gülgülü şenlikleri ile ilgili bilgi aldım. Nişanlanan çiftlerin tanışması olarak canlandırılıyormuş. Örf, adet, gelenek ve göreneklerimizi, birlik ve beraberliğimizin göstergesini gelecek nesillere aktarılması noktasında önemli bir adım” diye konuştu.

“HER GÜNÜMÜZ BÖYLE BİRLİK İÇİNDE OLSUN

Milletvekili Ali Aydınlıoğlu ise “Allah her günümüzü böyle birlik ve beraberlik içerisinde nasip etsin. Kültürümüzün bir parçası olan bengi oyunlarımızı anıyoruz. Balıkesir’de pamukçu, bengi, harmandalı, iki keklik oyun oyunlarımız var. Biz kültürümüze sahip çıkacağız. Kültürel bir mirasımızı gelecek nesillere taşıyacağız. Bengi oyununu sordum hocamız “1930 yılında Pamukçu’da oynanmaya başladı ve 1933 yılında rahmetli Atatürk bengiyi keşfetti ve Dolmabahçe sarayına çağırdı, bırakmadı ve bengi oyunu dereceler alarak Türkiye çapında sesini duyurdu” dedi. Ne kadar güzel. Geceyi tertip eden başta güler yüzlü kardeşim Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu olmak üzere tüm belediye personeline teşekkür ediyorum” dedi.