MUTLU İNSANLAR ŞEHRİ ALTIEYLÜL BELEDİYESİ

AYVATLAR’DAKİ GÖSTERİLERE TAM NOT

13. Uluslararası Balıkesir Yörük ve Türkmen etkinliği Ayvatlar Mahallesi’nde düzenlenen gösteriler ile son buldu. İsimsizler Dizisinin Başrol Oyuncularından Taner Ertürk ve Bülent Alkış Ayvatlar Yaylasındaydı, büyük ilgi gördü.  14 Mayıs Anneler Günü dolayısıyla 15 Temmuz şehidi Turgut Solak’ın eşi Aynur Solak yılın annesi seçildi.

 

 

Mevlid-i Şerif ve lokma hayrı ile başlayan etkinlikler daha sonra Zara konseri ve devamında kortej yürüyüşüyle devam etmişti. 3 gün boyunca devam eden etkinliklerin finalinde ise Bigadiç İlçesinde Jandarma Astsubay Çavuş Niyazi Elçin’in şehit olmasından dolayı konser iptal edildi, son gün yapılan etkinlikler gösterileri ile tamamlandı.         

Ayvatlar Mahallesi’nde düzenlenen etkinlikler ilk olarak Kuran-ı Kerim tilaveti okunmasıyla başladı ve ardından yağmur duası edildi. Yiğitler Mehter takımının gösterisinin ardından saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasından sonra program başladı.

Ayvatlar Mahallesi Muhtarı Nurettin Savran açılış konuşmasında etkinliklere katılan tüm Balıkesirlilere teşekkür ederek, organizasyonun tertiplenmesinde büyük emeği olan Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu’na teşekkürlerini iletti.

Daha sonra konuşan Türkiye Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği Genel Başkanı İrfan Tatoğlu: “Biz Suriye değil, Mısır değil, biz dünyaya birlik ve beraberliğimizi her zaman gösteren bir ülkeyiz. 15 Temmuz’da da ülkemizi bölmeye çalıştılar, denediler ancak Türk milleti bu ülkeyi size böldürtmedi. İşte burada devlet millet kaynaşması nasıl olur Ayvatlar’da görüyoruz. Dünyaya diyoruz ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak sesleniyoruz bizi ölçmeye çalışmayın. Türk milletinde yürek, iman, dava, devlet, irade işidir, Türkiye Cumhuriyeti bu.  Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu halkın gönlüne giren bir isim, tüm Yörük ve Türkmen dernekleri adına sizlere teşekkür ediyorum” dedi.

Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu Ayvatlar yaylasında biraraya gelen vatandaşlara seslenerek, “Etkinliğimiz kültür etkinliği. Bu etkinliğimize dua ile başladık. Bu işin başı dua,ortası dua ve sonu duadır. Yörük ve Türkmenler her zaman devletine, milletine, vatanına sahip çıkmışlardır.  Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin geçmişi vardır, güçlü bir devletiz. 15 Temmuz’da ülkemizi bölmeye, parçalamaya çalıştılar ancak yüce Türk milleti buna izin vermedi. Ayvatlar Mahallesi’ndeki etkinliğimizde bütün Yörük ve Türkmenler bizimle beraber oldu, herkese katılımlarından dolayı teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

14 Mayıs Anneler Günü dolayısıyla 15 Temmuz şehidi Turgut Solak’ın eşi Aynur Solak yılın annesi seçildi. Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu Aynur Solak’a çiçek takdim ederek, anneler gününü kutladı.

Etkinliğe katılan Vali Yardımcısı İsmail Demirhan da etkinliğin kültür için, Yörük ve Türkmenler için gerçekleştiğini ifade ederek, bu toyun, bu bayramın her yıl devam edeceğini ifade etti.

Konuşmaların ardından Makedonya Halk Dansları Topluluğu gösterileri ile büyüledi, büyük alkış aldı. Daha sonra Yaren Halk Oyunları ekipleri gösterilerini sunduktan sonra Bosna Hersek KUD Preporod Konjic Halk Dansları Topluluğu gösterileriyle mest etti, Sındırgı Mesleki Teknik Lisesi Halk Oyunları ekibinin oyunlarının ardından Atlı Okçuluk ve Savaş Sanatları gösterileri ile davetliler büyük keyif yaşadılar. Programın sonunda Kırgızistan Datkaiym Halk Dansları Topluluğu ve Bulgaristan Mestanlı Türk Kültür Sanat ve Etkileşim Derneği Halk Dansları Topluluğu gösterileri ile güne damga vurdu.

İsimsizler Dizisinin başrol oyuncularından Taner Ertürk ve Bülent Alkış Ayvatlar Yaylasındaydı, iki oyuncu Ayvatlar’da büyük ilgi gördü.