MUTLU İNSANLAR ŞEHRİ ALTIEYLÜL BELEDİYESİ

Doğanın sevgi gücü

Yaşam Alanlarını Koruma ve Yaşatma Derneği’nin proje yürütücüsü olduğu AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Erasmus KA2 programı kapsamındaki Doğanın Sevgi Gücü başlıklı 2014-1-TR01-KA204-013064 referans no'lu Zihinsel Engelli Çocukların Doğada Rehabilitasyonu modelinin Türkiye’de ve Avrupa’da yaygınlaştırılmasını hedefleyen proje, Altıeylül Belediye Başkanlığı destekli olarak Belediyemiz Strateji Geliştirme Müdürlüğü’nün rehberliğinde  faaliyete başladı.

Proje Altıeylül Belediyesi Pamukçu Sedefne Termal Otel’deki tanıtım toplantısı ile start aldı. Tanıtıma Avrupa ülkelerinden proje ortakları olan, İtalya, Polonya, Portekiz ve Romanya’dan misafirlerimiz katıldı. Misafirler daha sonra Bigadiç Kaymakamlığını, ardından da YAŞAD’ın yaşam alanına giderek burada doğa ile buluştular.

Balıkesir’de bir ilkin yaşanacağı bu süreçte Balıkesir ilimizde başarı ile yönetilen bu model Avrupa ülkelerine de transfer edilecek.

Projenin genel amacı zihinsel engelli çocuk ve gençlerin doğada rehabilitasyon modelinin Avrupa ülkelerinde ve Türkiye’de öğrenilmesinin, yaygınlaştırılmasının sağlanmasıdır. Bu amaç doğrultusunda yenilikçi uygulamaların meslek elemanları tarafından öğrenilmesini, desteklemesini, deneyim paylaşımını sağlayarak zihinsel engelli çocuk ve gençler alanındaki rehabilitasyon çalışmalarının kalitesinin arttırılmasına katkı verilecek. YAŞAD’ın çalışma alanında kısa dönemli ortak personel eğitim yapılacak. Proje sürecinde Avrupa’da 160 kişilik doğada rehabilitasyon eğitmenleri platformu kurulacak.

Proje hakkında bilgi veren YAŞAD Başkanı Hakkı Kurtuluş Demir, “Bizler Yaşam Alanlarını Koruma ve Yaşatma  Derneği olarak, Türkiye’de engelliler alanında yenilikçi bir model denemesi yaptık. Bu tamamen doğadaki canlılarla engelliler arasında sevgi bağı kurma çalışmasıydı. Çok başarılı oldu. Avrupa ve Türkiye’de doğadaki canlılarla rehabilitasyon çalışması olduğunu biliyoruz. Bu çalışmalar bir canlı ile yapıldı. Örneğin, sadece midilli atı veya yunus balığı ile bu çalışmalar yapıldı. Biz tamamen doğayla bütüncül bir çalışma yaptık. Ve doğal ortamlarda bu modeli denedik. Sülün, yaban ördeği, kangal gibi canlılarla bu 36 çocuğumuzu yaş ve engel gruplaması yaparak 4 günlük bir çalışma yaptık. Birlikte yeme, eğlenme gibi aktivitelerde 5 günlük bir birlikteliğimiz oldu” dedi.