MUTLU İNSANLAR ŞEHRİ ALTIEYLÜL BELEDİYESİ

AKILLI BANKLAR VATANDAŞIN HİZMETİNDE

Altıeylül Belediyesi, kendi personellerinin geliştirdiği 'Akıllı Bank' projesi ile iletişim çağında büyük kolaylık sağlıyor. Banklara güneş enerjisi sistemi yerleştirilmesi ile ortaya çıkan akıllı banklar ile vatandaşlar dinlenirken, cep telefonlarını da şarj etme imkânı buluyor. Türkiye'de ilk olma özelliği taşıyan akıllı banklar büyük ilgi görürken, şehrin halka açık mekânları, hastane bahçelerine yerleştirilmesinin yanı sıra, öğrenciler, üniversite bahçesine yerleştirilen banklardan yurt binalarına da konulmasını istiyor.

  Altıeylül Belediyesi, cep telefonların hayatımızda önemli bir etken haline gelmesi üzerine proje geliştirerek akıllı bankları vatandaşlar ile buluşturdu. Vatandaşların dinlenirken telefonlarını da şarj edebildiği banklar Altıeylül Belediyesi AR-GE birimi tarafından geliştirilirken, Tripaş firması tarafından üretildi. Altıeylül ilçesine 15 adet olarak yerleştirilen bu banklar vatandaşın kullanımına sunuldu.

 

 YÜZDE YÜZ YERLİ GÜNEŞ PANELLERİ 

 

  NEF Bahçesine yerleştirilen akıllı bankı inceleyen Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu öğrencilerle bir araya geldi. Necatibey Eğitim Fakültesi Dekanı Fatih Satıl Başkan Kafaoğlu’na teşekkür ederken, "Bu banklar hem yerli hem de milli olması ile birlikte sevindirici bir hizmet. Altıeylül Belediyesi, gerçekten üniversitemiz için bir fırsat. Belediyemizi bu anlamda yanımızda görmekten mutluyuz. Sayın Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ile birçok projede işbirliği içerisindeyiz. Bu da kendilerinin öğrenci dostu bir belediye olduğunu bize gösteriyor" dedi.

Başkan Kafaoğlu NEF bahçesinde hem kendi telefonunu şarj etti, hem de öğrencilerin görüşlerini sordu. Bankları test eden öğrenciler Altıeylül Belediyesi'ne teşekkür ederken ‘süper bir uygulama’ olduğunu dile getirdiler. Öğrenciler “Türkiye’de bir ilk, bizim okulumuzda bu uygulama. Sadece USB kablo ile şarj ediyoruz. Çok olumlu buldum. Sürekli biten şarjımızı burada doldurabiliyoruz. Teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştular.  

 

Güzel görüşler sonrası hizmetlerin devam edeceğinin altını çizen Başkan Kafaoğlu,  "Türkiye'de bir ilki gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Yenilenebilir bir enerji olan güneş enerjisinden istifade ederek AR-GE birimimiz çalışma yaptı. Bu verdiğimiz hizmette güneş enerjisini kullanarak akıllı telefonların şarj ünitelerini doldurma hizmeti vermiş olduk.  Artık iletişim çağında yaşıyoruz. Akıllı telefonlar ile dünyanın her yerine bağlı vaziyetteyiz. Tabi en büyük sorun bu telefonlara şarj dayanmıyor. Üniversitemizin bahçesinde de bu banklardan 2 tane koyduk. Öğrencilerle de az önce sohbet etme imkânı buldum, hizmetten oldukça mutlular. Türkiye'de bu uygulama bir ilk. Umarım başka yerlere de örnek olur. Bu güneş panelleri genelde yurt dışından geliyordu. Kullandığımız paneller tamamen yerli üretim. Panellerin bu şekilde bank üzerinde dolum noktası olarak kullanılması Altıeylül Belediyesi'nin bir çalışması sonucu ortaya çıktı. Çevre dostu bir enerji ile böyle bir imkânı öğrencilere sağlamanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz" dedi. 

  Tasarım ve konsept olarak Türkiye'de örneğine rastlanmayan akıllı banklar 225 watt gücünde bir elektrik üretirken, banklar üzerindeki 4 adet usb çıkışı ile aynı anda 4 telefonu şarj edebilme özelliği taşıyor. Başkan Kafaoğlu, yüzde 100 güneş enerjisi ile çalışan bankların talep gelmesi halinde sayılarını arttırabilecekleri de sözlerine ekledi. 

  Başkan Kafaoğlu'na görüşlerini aktaran öğrenciler ise ilk kez bir belediyenin teknolojik bir yatırımına şahit olduklarını söylerken, yapılan banklardan öğrenci yurtlarına da konulmasını istedi.