MUTLU İNSANLAR ŞEHRİ ALTIEYLÜL BELEDİYESİ

ÇAĞIMIZIN HASTALIĞI: BAĞIMLILIK

Altıeylül Gelişim Merkezi (ALGEM) 'nde çağın hastalığı olarak bilinen ve hızla büyüyen BAĞIMLILIK konusunda eğitim semineri verildi.

 

Altıeylül Belediyesi Temel Haklar, Aile ve Kadın Sorunları Komisyonu Meclis üyeleri, Mehmet Birol Şahin, Yasemin Akkol, Bahar Vidin, Sevil Aksoy, Keziban Çuhadar ile Sosyal Hizmetler, Engelliler ve Halkla İlişkiler Komisyonu Meclis Üyeleri Bahar Vidin, Yasemin Akkol, Cüneyt Barlin, Uğur Güneri ve Rafet Topalak’ın girişimleri ile ALGEM’de gerçekleşen Bağımlılık seminerine Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu’nun eşi Didar Kafaoğlu, Altıeylül Halk Eğitim Müdürü Süreyya Eray, Okul Aile Birlikleri üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Şenol Yılmaz, Balıkesir Halk Sağlığı Müdürlüğü İl Uyuşturucu Koordinasyon Kurulu Eğitim Ekibi’nden Psikolog Kadriye Menekşe, Çocuk Gelişimci Buket Deveci, Adnan Menderes Anadolu Lisesi Rehber Öğretmeni Elif Bilgin Savcı’nın konuşmacı olarak katıldığı seminerde aile, çocuk ve çevre etkenlerinin bağımlılık üzerindeki etkileri konuşuldu. Rehber Öğretmen Elif Bilgin Savcı, Denetimli Serbestlik Yasası'ndan bahsederken geçmiş yıllarda bireyin madde kullanması suç değildi dedi. Savcı sözlerine şöyle devam etti “2008’e kadar bireyin madde kullanması suç değildi. Günümüzde kişi madde kullandığında işin içine polis de emniyette giriyor ve suç kapsamında. Diyelim ki çocuk madde kullandı ve polis işin içine girdi. Ne olacak? Çocuğun sicili mi bozulacak? Hayır, aksine Denetimli Serbestlik Yasası şöyle ilerliyor. Birey bir kere kullandıysa bu maddeyi, mahkeme işlemi yapılsa da ben bu kişiyi serbest bırakacağım. Ama iki haftada bir sağlık kontrolleri olacak ayrıca rehabilitasyon konusunda destek olunacak. Uzman Psikologlar veya AMATEM’lerde destek olunuyor, yani birey serbest olup denetim altında tutuluyor. Bu süreçte çocuğu hayata bağlamak için birçok kurum işbirliği yapıyor” Bireylerin uyuşturucuyu bırakmak istediğinde çekinceleri olabileceğini söyleyen Psikolog Kadriye Menekşe ise “Birçok kişi maddeyi bırakmak istiyor. Diğer yandan ceza alacağını düşündüğü için hastaneye gidip başvurmuyor. Biz ilimizde şöyle bir girişimde bulunduk:İlimizde AMATEM yok.  Biz bunu kolaylaştırmak adına Balıkesir’deki hastanelerde temas noktaları kurduk” şeklinde konuştu.

3 kız çocuğu babası olan Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Şenol Yılmaz kendi başından geçen bir olayı dinleyicilerle paylaştı. “Kızlarımdan bir tanesi 8. Sınıftayken baba dedi biz bugün okuldan kayacağız. Benim de pedagojik formasyonum tuttu o an. ‘Teşekkür ederim kızım’ dedim. Çocuk aptallaştı. ‘Baba sen bana niye teşekkür ediyorsun?’ dedi.  Çocuğa yaklaşım çok önemli bu durumda. Çocuklar ara sıra size elini uzatır, onu fark edin ve çekin. Rehberlik araştırma ile mutlaka diyalog halinde geçin. Çünkü sizin görmediğiniz özellikleri, sizin bilmediğiniz huyları onlar çok rahat söyler. Çocuklarınıza objektif olun ve olduğu gibi kabul edin” 

Dinleyicilere, çocuk ve gençlere yaklaşım ile çevre etkilerinden koruma ve bilinçlendirme yollarının anlatıldığı seminer sonrasında evlatlık olduğunu 16 yaşındayken öğrenen uyuşturucu kurbanı Manken Burçin Bircan'a ait günlüklerden oluşan bir video gösterimi yapıldı. Başarılı geçen seminerin ardından konuşmacılara teşekkür eden Didar Kafaoğlu, kendilerine hediyelerini takdim etti.

Oldukça faydalı bulunan Bağımlılık eğitim seminerinin 2. etabı, 19 Kasım Perşembe günü 2. Gündoğan Mahallesi Altıntaşlar Düğün Salonu’nda saat 14:00’de yapılacak.