MUTLU İNSANLAR ŞEHRİ ALTIEYLÜL BELEDİYESİ

YERKONLAR YERLERİNİ BULDU

Altıeylül Belediyesi temizlik işleri birimi yaptığı çalışma ile çöp konteynırlarını yer altına taşımayı başardı. 37 farklı noktada hizmete açılan yeraltı konteynırları ile hem görsel anlamda bir farklılık sağlanırken hem de daha hijyenik bir çevre için adım atıldı. 6 Eylül İlköğretim Okulu önündeki çöp konteynırları da yeraltı konteynırına çevrilirken bu konteynırları ilk test eden Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu oldu.

Kafaoğlu yaptığı açıklamada daha temiz bir şehir için çalışmalarını sürdürdüklerini belirtirken bu konteynırlar ile daha hijyenik ve daha estetik bir görünüm olacağını söyledi. Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu açıklamasını şu şekilde sürdürdü “6 Eylül Belediyesi olarak eskimiş olan yeraltı konteynırlarını değiştirmek, şehrimize ve kent estetiğine katkı sağlamak için temizlik işleri birimimiz bir çalışma gerçekleştirdi. Şehir estetiğine ve konforuna uygun araştırmasını yaptılar. Bugün itibariyle 37 adet yeraltı konteynırı şehrimizin muhtelif yerlerine yerleştirildi. Bunlar eskilerinden farklı olarak yüzeyde kalan kısmı yok. Tamamı yeraltına gömülmüş şekilde. Eski konteynırlar 3 tondu bunlar ise 5 ton kapasiteye sahip. Ayak pedalı yardımıyla kapağı açıp çöpünüzü atabiliyorsunuz herhangi el teması gerektirmiyor. Herhangi kazaya sebebiyet vermemek için içeride de koruyucu bir bölüm var. Çöpü bıraktıktan sonra kapanıp içeriye giriyor bu alan. Bu çöp konteynırları boşaltılırken de güvenlik tedbiri var. 5 tonluk çöp konteynırı çıktığında da alt yüzey boş kalmıyor. Bu konteynırlar sayesinde şehrimiz hem estetik açıdan hem de çöp hijyeni açısından etrafa koku vermeden bu çöp sorununa çözüm bulmuş oluyoruz. Çöp konteynırlarının alıp boşaltılması yaklaşık 2.5 dakika sürüyor. Bunları denemek için 37 tane koyduk. İlerleyen zamanlarda bunları daha da yaygınlaştırmak istiyoruz. Büyük yerleşim alanlarında çöp konteynırlarından vazgeçip yeraltı konteynırlarına geçmeyi hedefliyoruz. Başarılı sonuçlar alacağımıza inanıyorum. Bu konteynırlar bir çöp kutusu gibi değil de kent mobilyası izlenimi uyandırıyor. Bu da kent estetiği için önemli” dedi.

CHP Milletvekilleri Namık Havutça ve Mehmet Tüm de yapılan çalışmalar sırasında Başkan Zekai Kafaoğlu’na selam verdiler. Başkan Kafaoğlu’da vekillere yerkonlar hakkında bilgiler verdi. Yerkonların hizmete girmesinden memnuniyetlerini dile getiren CHP Milletvekili Mehmet Tüm temiz bir ülke temiz bir şehir için birlikte güzel günler görelim şeklinde konuştu.