MUTLU İNSANLAR ŞEHRİ ALTIEYLÜL BELEDİYESİ

ALTIEYLÜL’DE TASARRUFLU, GÜVENLİ, DAYANIKLI YERKONLAR HİZMEYE GİRİYOR

ALTIEYLÜL’DE TASARRUFLU, GÜVENLİ, DAYANIKLI YERKONLAR HİZMEYE GİRİYOR

  DAHA TEMİZ BİR ALTIEYLÜL İÇİN YENİ YERKONLAR GÖZ KAMAŞTIRIYOR

Altıeylül’de yeni yerkonlar (Şehir Mobilyaları) yakında hizmete giriyor. İlk etapta 37 ayrı noktaya konuşlandırılacak olan yerkonların 25’inin montajı gerçekleşti. 

Altıeylül İlçesinin farklı bölgelerinde bulunan 69 adet ve 3 bin litre yerkonların yerine daha modern, daha hijyen, daha güvenilir, daha dayanıklı ve her biri 5 bin litre büyüklüğünde yerkonlar geldi.  

“25 NOKTAYA YERKON YERLEŞTİRİLDİ”

Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri eskiyen, miyadı dolan, plastik, mantar tipi olan ve kaldırım işgali yapan yerkonların yerine yenilerini monte ediyor. Şu ana kadar Doğumevi yanı, Çardaklı Balıkçılar yanı, Atalar Caddesi yatır arkası, Atalar Caddesi yatır önü, Kasaplar Camii önün, 6 Eylül otoparkı, 6 Eylül İlkokulu altı, 6 Eylül Ortaokulu önü, Hacıilbey Mahallesi Muhtarlığı önü, Hacıilbey Mahallesi, Altıeylül Mahallesi Çiğdem Sokak,  6 Eylül Mahallesi Katlı otoparkı karşısı, Atatürk Parkı altı, Stadyum arkası, Milli Eğitim Müdürlüğü önü, NEF önündeki bulunan çöp konteynerleri yenileri ile yer değiştirdi. Diğer bölgelerde yerkon yenileme işlemleri devam ediyor.

“VATANDAŞLAR MEMNUN”

Yeni yerkonlar şehir mobilyaları olarak adlandırılıyor ve 10 yıl dayanıklı. Paslanmaz galvanizden yapılan yerkonların bakımı ve tamiratı yok, battal boy çöp poşeti atılabilecek genişlikte, kapakları açık kalmayan pedallı bir sistem. Vatandaşlar el değmeden, pedala basarak çöplerini yerkona atabilecek. Vatandaşlar bu uygulamadan memnunlar. 3 bin litre yerkonların yerine gelen 5 bin litre yeni yerkonlar tasarrufta sağlayacak. Çöpler geniş hacime sahip olduğu için hergün değil 2-3 günde bir alınacak bu da trafik, zaman ve mazot tasarrufu sağlayacak. Görüntü kirliliğini de ortadan kaldıracak olan ve vatandaşların kaldırımlardan daha rahat geçmelerini sağlayacak yeni çöp konteynerlerinin dıştan görüntüsü küçük ancak yer altındaki genişliği ise dikkat çekiyor.

“GÜVENLİK ASANSÖRLÜ”

Yerkonlar vinç ile kaldırılacak ve çöpler bu şekilde boşaltılacak, bu işlem devam ederken yerkonun altında bulunan güvenlik asansörü de devreye girecek ve herhangi bir tehlikeye veya düşmeye aman vermeyecek. Yerkonların içerisine herhangi bir hayvan girmesi veya düşmesi söz konusu olmayacak, pedallı sistem sayesinde buna engel olunacak.  

“ÖNCE KONTROL SONRA KAZI”

Altıeylül Belediyesi ekipleri yerin altına yerleştirdikleri yerkonların montajı esnasında herhangi bir aksaklık yaşanmaması için önce yerlerin bulunduğu bölgede elektrik, doğalgaz, kanalizasyon, telefon hattının geçip geçmediğine bakıldı ve daha sonra çalışma yapılarak yerkonların yerlerine konuldu.