MUTLU İNSANLAR ŞEHRİ ALTIEYLÜL BELEDİYESİ

Söğüt’e Balıkesir Damgası

 

Bu sene 734'üncüsü kutlanan Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenliklerine Balıkesir Yörük ve Türkmen Federasyonu tam kadro katıldı. Altıeylül Belediyesi’ni temsilen şenliklerde Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Dilaver Ayyıldız yer aldı.

 

 

734. Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Söğüt Şenlikleri Bilecik İli Söğüt ilçesinde gerçekleşti. Türkiye’nin dört bir yanından gelen yörükler protokol üyelerine yörelerine mahsus çeşitli ikramdan bulundular. Yörük çadırlarını gezen protokol üyeleri daha sonra Türkiye Yörük Türkmen Birliği üyeleri ile birlikte Ertuğrul Gazi Türbesini ziyaret ettiler. Türbe çıkışı Türkiye Yörük Türkmen Birliği üyeleri son dönemde yaşanan olayla ilgili bir basın açıklaması yaptı. Şenliklere Yörük ve Türkmen Federasyonu Başkanı Sinan Ergüven ve yönetim kurulu, Dursunbey Yörükler Derneği Başkanı Ömer Çandır, İVSABAL Yörükleri Dernek Başkanı Mustafa Yalazı ile Altıeylül Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Dilaver Ayyıldız katıldı. Balıkesir heyeti gezilerinde Yörük ve Türkmen Birliği Genel Başkanı İrfan Tatlıoğlu da yer aldı.

Balıkesir heyeti şenliklerde çadırları gezdi, çeşitli illerden gelen yörüklerle bir araya geldi.

Türkiye Yörük Türkmenlerinin açıklaması güne damga vurdu. Ertuğrul Gazi Türbesi'ni ziyaret eden Türkiye Yörük Türkmenleri, türbe ziyareti ve duanın ardından basın açıklaması gerçekleştirdi. Son günlerdeki terör olaylarına değinen Türkmenler, ortak vatan vurgusu yaparken ' Bölücü terörün kaynağı olarak Kürt vatandaşlarımızı görmek ve göstermek yanılgıdır' denildi.   

Açıklamada terörle mücadele güvenlik güçlerinin tereddütsüz ve cesaretli bir şekilde yürütmesi gerektiğinin altı çizilirken, ' Örgüt, bir daha eylem yapamayacak şekilde tamamen etkisiz hale getirilmelidir. En son silah susturulana, en son terör unsuru ortadan kaldırılana kadar operasyonlar sürdürülmelidir' denildi.  Türkiye Yörük Türkmenleri'nin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Türk tarihi boyunca karşımıza kılık ve kimlik değiştirerek çıkan düşman, bugün de bölücü terör örgütleri ve uzantıları şeklinde vücut bularak; can güvenliğimizi, huzurumuzu, bütünlüğümüzü ve geleceğimizi tehdit etmektedir. Her gün miktarı ve şiddeti daha fazla artan kahpe tuzaklarla, vatan evlatlarımızı bağrımızdan koparan hadiseler; konuyu bir asayiş sorunu olmaktan çıkarıp, ulusal bekamızı tehdit eden büyük bir tehlike haline getirmiştir. Bin yıldır yurt tuttuğumuz, bedeli sayısız canla peşin ödenmiş bu topraklar bölünmeye, kanla çizilmiş misak-i milli hudutları değiştirilmeye çalışılmaktadır. Geldiğimiz noktada bizleri yeni bir milli mücadelenin eşiğine getirmiştir. Türk Milleti vatanın bütünlüğü, milli birliğimiz ve istiklalimiz için şehit vermekten korkmamıştır, bugün de korkmamaktadır. İlelebet Türk yurdu kalacak bu coğrafya, tüm kültürel zenginlikleri ile Türk vatandaşlarının ortak vatanıdır. Bu vatan bireysel ve kurumsal çıkarlarımızdan, siyasi tercihlerimizden çok daha kıymetlidir. Siyasi ve sosyal yaşantımızı güven ve huzur içinde gelecekte de sürdürebilmemiz için siyasi tercihlerimiz, dünya görüşlerimiz, sosyal konumlarımız, makamlarınız, inançlarımızın bizi ayrıştırmasına seyirci kalmadan; zaman birlik zamanı, kenetlenme zamanı, saflarımızı daha fazla sıklaştırma zamanıdır. Yaşanan sıkıntıların ortadan kaldırılmasına katkı sağlamak üzere, “Bölücü terör faaliyetlerinin sona erdirilmesi, milli birlik ve beraberliğimizin yeniden tesisi için atılması gereken adımlar ve alınması gereken tedbirler” ile ilgili görüş ve önerilerimizi hazırlayacağımız daha kapsamlı bir rapor ile ilgili mercilere ileteceğiz. İnanıyoruz ki, devleti ve milleti ile Türkiye Cumhuriyeti bu sıkıntılı süreci de mutlaka aşacaktır. Bu vesile ile başta terörle mücadele uğruna canlarını feda eden tüm asker, polis, köy korucusu ve sivil vatandaşlarımızı rahmet ve minnetle anıyor, isimlerini zihinlerimizde, hatırlarını belleğimizde, emanetlerini bağrımızda, fedakârlıklarını şanlı tarihimizde muhafaza ediyoruz.  Asker bir milletin gönüllü neferleri Türkiye Yörük Türkmenleri olarak bizler; dün olduğu gibi bugün de bu uğurda görev ve sorumluluk almaya, fedakârlık yapmaya hazırız.”

                Bayırbucak Türkmenlerinden bir soydaşımızın okuduğu  al bayrağımıza hitaben yazılan ve bağımsızlık hasretini konu edinen duygu dolu şiir büyük bir ilgiyle dinlendi ve büyük alkış aldı.