MUTLU İNSANLAR ŞEHRİ ALTIEYLÜL BELEDİYESİ

Artık yollar uzak değil

Altıeylül Belediyesi’ne bağlı Kozderegüvem ile Manisa’nın Kırkağaç ilçesine bağlı Kocaiskan Mahallesi birbirine bağlandı. Yapımı tamamlanan 8,2 kilometrelik yolu Altıeylül Belediyesi tamamladı. Başkan Zekai Kafaoğlu ve iki mahalle muhtarı  sınırda buluştu.

 

Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Çabuk, Park ve Bahçeler Müdürü Osman Zeki Şahin, Fen İşleri Müdürü Yavuz Özaydın, Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Dilaver Ayyıldız, Kozderegüvem Muhtarı Ali Yıldız ile aynı yol üzerinde yer alan Bereketli Muhtarı Gürcan Çakan, Ataköy Muhtarı Mustafa Duymaz, Konakpınar Muhtarı Recep Çelik, Çakıllık Muhtarı Günay Yıldız ile Manisa’nın Kırkağaç İlçesine bağlı Kocaiskan Muhtarı Celal Yıldız Kozderegüvem ve Kocaiskan Mahallelerini’ni birbirine bağlayan sınırda buluştular.

Başkan Zekai Kafaoğlu yolda inceleme yaptı, muhtarlar Başkan Zekai Kafaoğlu’na teşekkür etti. Bundan sonra Kozderegüvem Mahallesi sakinleri ile Kocaiskan Mahallesi sakinleri bu yolu kullanarak gidiş-geliş yapabilecekler.

Balıkesir'in peyniri ile Manisa'nın karpuzu hizmete giren yol üzerinde iki köyün sısnrında buluştu.  Başkan Kafaoğlu ve muhtarlar  sınırda karpuz ve peynir yedi.

    “NASIL FERHAT ŞİRİN’İ İÇİN DAĞLARI

DELDİYSE, BİZ DE HİZMET İÇİN DAĞLARI DELDİK”

Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu , “Yolun tamamlanmasıyla birlikte insanlarımıza ekonomik katkı da sağlamış olduk. Dışarıdan baktığınız zaman sadece bir yol gibi görünüyordu. Bu Kozderegüvem yıllardır burada. Ama yıllardır  çözülememiş bu sorun. Belediye olduktan sonra Altıeylül Belediyesi olarak iş makinelerimizle oraya girerek arkadaşlarımız büyük özveriyle, büyük bir gayretle kurum ve kuruluşların güçlerini birleştirerek güzel bir çalışmaya imza attık. Balıkesir Büyükşehir oldu, aşamayacağımız engel yok dedik. Yeter ki inanalım. Yeter ki, bu millete hizmet noktasında sevdalanalım. Ferhat Şirin´i için nasıl dağları deldiyse, biz de hizmet aşkı ve şevkiyle bu iki mahallede  yaşayan insanlarımız sarp dağları yol eyledik. Nasıl yapabiliriz diye bütün imkanları zorlayarak güçlerimizi birleştirerek mutlu sona kavuştuk” diye konuştu.

“150 BİN TON MALZEME KULLANILDI”

Başkan Kafaoğlu konuşmasının devamında şunları kaydetti:  “Kozderegüvem Mahallemize kadar gelen yolu Büyükşehir Belediyemiz yaptı. O yol Köy Hizmetleri´nin yol güzergahı içinde olan Balıkesir´in 5 bin 150 kilometre yol ağının içinde kalan bir yol. Kozderegüvem, Çakıllık, Ataköy bu bölgede,bu yollar oldu . Ondan sonra Meryemdere, Kutludüğün yolları oldu. Şu anda Yeşilyurt, Tayyipler devam ediyor. Sonra Çinge, Büyükbostancı ve Nergis´in ana yollara ulaşımları Büyükşehir Belediyesi yapıyor. Biz de tabi ki kırsal mahallelerimizin içindeki yolları yapıyoruz. Ama burası bizim en uç noktamız. Manisa sınırına dayanan mahallemiz. Şu anda tam da sınırdayız. Bu yol burada yaşayan insanların hayatlarında o kadar önemli ki, burayla yatıp, kalkıyorlardı. Burasını nasıl yaptırabiliriz, nasıl çözebiliriz diye düşünüyorlardı. Tabi burası Büyükşehir Belediyesi’nin yol güzergahında da gözükmüyor. O nedenle biz de Altıeylül ilçesi olarak kolları sıvadık. Başlarken altından kalkabilir miyiz kalkamaz mıyız dedik. Ama niyetlendik. Dedik ki bir işe niyetlenmek işin yarısını yapmak demektir, dedik. Değişik kurum ve kuruluşların da güçlerini birleştirerek burada 5 iş makinası, 5 kamyon çalışarak 150 bin ton alt yapı malzemesi serildi. Bu da 750 kamyon tuttu. Sonuçta bu yol tamamlandı. Yolda ayrıca 12 ayrı yerde yağmur suyu ile ilgili drenajlar yapıldı.”

“MANİSA’YA PENCERE AÇILDI”

 Altıeylül Belediyesi Fen İşleri Müdürü Yavuz Özaydın yapımı tamamlanan 8,2 kilometrelik yol ile ilgili şu bilgileri verdi : “Belediyemizin son mahallesi olan Kozderegüvem ile Manisa Kırkağaç´a bağlı Kocaiskan mahalleleri arasında 7,2 kilometre yol açtık. 4 Haziran´da başladığımız yol yapım çalışmasında, 5 kamyon ve 5 iş makinesi ile çalışmalarımızı tamamladık. Yol yapım çalışmaları kapsamında 750 kamyon yani 150 bin ton dağ malzemesi kullanıldı. Her iki köy arasında daha önce 2-3 metre genişliğindeki yol, yapılan çalışma sonucunda 10-12 metre genişliğe çıkarıldı ve yolun her iki bölümünde iki aracın karşılıklı geçişi mümkün hale getirildi. Yaptığımız çalışmalarda yolun genişletilmesinin yanı sıra 12 ayrı noktaya yağmur suyu drenaj çalışması uygulanarak yolun yağmur sularından etkilenerek bozulmasının da önüne geçildi. Yapılan drenajlar için 500 mm korege borular kullanıldı. Yapılan çalışma ile belediyemizin en uzak mahallesi olan Kozderegüvem Mahallesi’nden Balıkesir-İzmir ana yoluna yeni bir pencere açılmış oldu. Bu ulaşım noktası ile birlikte Kozderegüvem Mahallesi 27 km., Çakıllık Mahallesi 16 km., Yeşiller Mahallesi 13 km., Ataköy Mahallesi 10 km. ve Konakpınar Mahallesi de ana yolu ulaşmak adına 6 km. avantaj sağlamış oldu.”

MUHTARLAR BAŞKANA TEŞEKKÜR ETTİ

 Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu’nun yol incelemesine Kozderegüvem Muhtarı Ali Yıldız, Bereketli Muhtarı Gürcan Çakan, Ataköy Muhtarı Mustafa Duymaz, Konakpınar Muhtarı Recep Çelik, Çakıllık Muhtarı Günay Yıldız ile Manisa’nın Kırkağaç İlçesine bağlı Kocaiskan Muhtarı Celal Yıldız da katıldı. Bölgedeki muhtarlar yol yapımı ile hayatlarının daha kolaylaştığını belirterek Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu’na teşekkür etti.