MUTLU İNSANLAR ŞEHRİ ALTIEYLÜL BELEDİYESİ

ALGEM Sertifika toreni

ALGEM İLK KURSİYERLERİNİ VERDİ

 

Altıeylül Gelişim Merkezi ile Altıeylül Halk Eğitim Merkezi tarafından ortaklaşa düzenlenen dikiş, ev ve kurum temizliği ile çocuk gelişimi kursu tamamlandı; kursiyerlere sertifikaları verildi.

 

ALGEM’de gerçekleşen törene Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Altıeylül Belediye Başkan Yardımcıları İsmail Çoban, Mesut Eray, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mustafa Akbıyık, Kültür ve Turizm İl Müdürü Mustafa Çaltı, Altıeylül Halk Eğitim Merkezi Müdürü Süreyya Eray, Belediye Meclis Üyeleri Bahar Vidin, Yasemin Akkol ve kursiyerler katıldı.

“ALGEM’DE HEDEF %100 KAPASİTE İLE ÇALIŞMAK”

Altıeylül Belediye Başkan Yardımcısı Mesut Eray açılış konuşmasında “ALGEM’in dört ana fonksiyonu var. Birincisi sosyal yardımlaşma, ikincisi yaşlı bakım evi, üçüncüsü meslek edindirme kursu, dördüncüsü çocuk bakımı. Bunların hepsi birbiri ile ilişkili. Meslek edindirme kursları ile ilgili üç kurs açtık. Toplam 57 kursiyer sertifika aldı. 57 kursiyerin 20 çocuğuna kurs boyunca bizler baktık. Sosyal yardımlaşma ile ilgili olarak 578 kişi başvurdu, 342 kişiyi Alkart verdik, 163 ü şu an araştırmada. ALGEM olarak evde iftar hizmeti verdik ve 13 mahallede 260 haneye ulaştık ve toplamda 3689 kişiye ulaştık. İkinci el eşyada toplayarak 54 aileye eşya verdik. Doğalgaz ile ilgili 238 başvuru oldu ve 114’ü yapıldı. 5 aileye medikal malzeme dağıtıldı. 52 vaka sayısı ile ilgili psikolojik çözüm gerçekleşti. ALGEM %80 başarı ile çalışmakta. ALGEM olarak yaşlı bakım merkezi ile ilgili faaliyetleri yürürlüğe soktuktan sonra %100 kapasite ile çalışıyor olacağız” dedi.

“YER SIKINTIMIZA ALTIEYLÜL İLAÇ OLDU”

Altıeylül Halk Eğitim Merkezi Müdürü Süreyya Eray da “Kurumlararası dayanışma ve işbirliğini çok güzel bir örneğini görüyoruz. Güzel işbirliği oldu.  Meslek edindirmeye yönelik kursları sürdüreceğiz. Halk Eğitim olarak 3500 kurs alanımız var. Eğitim konusunda mekan sıkıntımız oluyordu ancak ALGEM ile bu sorunu çözdük. Belediye Başkanımız Zekai Kafaoğlu’na teşekkür ediyoruz. Sıkıntılarımıza Altıeylül ilaç oldu” diye konuştu.

“REKLAM DERDİMİZ YOK”

Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ALGEM olarak ilk kursu tamamladıklarını ve ilk kursiyerlerin sertifikalarını verdiklerini belirtti. ALGEM’de kursların artarak devam edeceğini kaydeden Kafaoğlu ALGEM’de vatandaşların eğitim, sosyal, psikoloji ve diğer birimleri ile hizmet alacağını söyledi. Kafaoğlu “ALGEM butik bir bina. Bizim sosyal içeriği olan bütün birimlerimiz aynı yerde. Çocuklu aileler kurslara gelemiyordu şimdi kreş olarak da  hizmet veriyoruz. Anneler kurs alırken, çocuklar da kreşte eğitim alıyor. Sosyal belediyecilik çok önemli. Vatandaş yerel yönetimlerin sıcak elini tutmak istiyor. Bizim reklam derdimiz yok, burada daha fazla vatandaş hizmet alsın istiyoruz. İkinci bir ALGEM açmayı planlıyoruz. Bunu da Gümüşçeşme, 1.Gündoğan ve 2. Gündoğan Mahalleleri bölgesine açacağız".