MUTLU İNSANLAR ŞEHRİ ALTIEYLÜL BELEDİYESİ

Başkan Kafaoğlu İmam Hatip'lilerle buluştu

Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu İmam Hatip Lisesi Mezunlar Günü’ne katıldı.

 

Mezun olduğu okulda sınıf arkadaşları ile bir araya gelen ve sohbet eden Kafaoğlu’na Altıeylül Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Çabuk ile Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Dilaver Ayyıldız da eşlik etti. Başkan Kafaoğlu mezunlarla tek tek tokalaştı, hasbıhal etti, eski günlerini yad etti.

Okulun bahçesinde gerçekleşen buluşmaya Vali Mustafa Yaman, Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Başbakanlık Ekonomik Kültürel ve Sosyal İşler Başkanı Kasım Bostan, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdür Vekili Şaban Cengiz, Basın İlan Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Canbey,İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, BAÜ Rektörü Kerim Özdemir çok sayıda öğretim üyesi ve değişik görevlerde bulunan mezunlar  katıldı.

İmam Hatip Lisesi mezunlarının şu anda öğretmen, doktor, avukat, hakim, savcı ve devletin üst düzeyinde görev yaptıkları ifade edildi.  Program sonunda protokol üyeleri nostalji resim sergisini gezdiler.

“İMAM HATİP RUHUNU TAŞIMAKTAN MUTLUYUM”

Kafaoğlu şunları kaydetti: “İmam Hatip Lisesi çok değerli bir okul. Benim mezun olduğum okul. Burası Türkiye’nin en eski İmam Hatip Lisesi. Bu okulun kurulmasında emeği olan Mehmet Karatoprak hocamıza da Allah’tan rahmet diliyorum. Balıkesir din, diyanet, imam hatip deyince kendisinin ismi akla geliyor. İmam Hatipli olmaktan ve imam hatip ruhunu taşımaktan mutluyum. Buralardan hiçbir zaman terörist yetişmemiştir; devletine, milletine, vatanına, bayrağına saygısız insan yetişmemiştir. İmam hatipliler vatan, bayrak, devlet, millet, din sevgisi ile büyüdüler. İmam hatipliler büyüklerine hep saygılı olmuşlar, küçüklerini seven, vatanına ve milletine katkı sağlayan birer fert olarak yetiştiler. Bu müesseseler zaman zaman sekteye uğratılmak istenmiştir. 28 Şubat döneminde 10-15 yıl imam hatiplerin önü kesilmiş ve mezunlar üniversitelere giremiyordu. Şimdi bu sorun yok. İmam hatipliler rahatlıkla üniversiteye girebiliyorlar. Bunlar AK Parti iktidarları döneminde gerçekleşen şeyler. Sayın Cumhurbaşkanımız imam hatip mezunu ve o ruhu çok iyi bilen birisi... Ben de bir siyasetçi olarak onu takip eden birisiyim. Yıllardan bu yana göremediğimiz kardeşlerimizi, ağabeylerimizi burada gördük. İmam Hatip Lisesi Mezunlar Gününün her geçen yıl daha görkemli hale gelmesini temenni ediyorum”.               

“ŞU ANKİ KADRO ÇOK GÜZEL”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur da “Kur'anın, ezan okumanın yasak olduğu, din adamı yetiştirmenin yasak olduğu bir Türkiye’den, bürokratı, hocası, siyasetçisi, başbakanı ve Cumhurbaşkanının İmam hatipli olduğu bir Türkiye’ye geldik” diye konuştu.

“ESKİDEN RUHBAN ŞİMDİ DE

   İMAM HATİPLİLER VAR”

Vali Mustafa Yaman ise “Bu okullar bugünün ve yarının aydınlanma işlevini yürütecek cazibe merkezleridir. Yakın tarihte birçok sıkıntı yaşayan bu okullar önceleri sadece il merkezilerinde vardı. Artık ilçelerin çoğunda da açıldı.Her ilçede imam hatip lisesi yok, ama her ilçede ortaokul var. Kız imam hatip liselerinin de artmasını temenni ediyoruz” şeklinde konuştu.