MUTLU İNSANLAR ŞEHRİ ALTIEYLÜL BELEDİYESİ

Ayşe Bacılardan Osmanlı usulü ayran

Ayşebacı mahallemizde gerçekleşen iftar sofraları dolup taşarken, Ayşe Bacılardan Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu’na Osmanlı usulü samanlı ayran ikram edildi.

Yaklaşık 1000 i aşkın kişinin katıldığı Altıeylül Belediyesi’nin Ayşebacı Mahalle iftarı renkli görüntülere sahne oldu. Mahallelilerin yoğun sevgi gösterileri ile karşılanan Başkan Zekai Kafaoğlu’na Osmanlı usulü samanlı ayran ikram edildi. Adları Ayşe olan yöresel kıyafetler içindeki Ayşebacı’lı kızlar ayranın yanı sıra Başkan Zekai Kafaoğlu’na çiçek sundu. Mahalle meydanında toplanan Ayşe Bacı’larla çay içip sohbet eden ve onların öneri ile görüşlerini alan Başkan Kafaoğlu yardımlaşmanın ve iyiliğin had safhada ve ramazanın hayırlı, bereketli, olmasını diledi. Başkan Kafaoğlu mahalle kahvelerini tek tek dolaşıp halkı selamlamanın ardından Ayşebacı’dan ayrıldı.

Samanlı ayranın hikayesi;  Sultan Fatih, tebdil-i kıyafetle köy  köy, kasaba kasaba gezmek için seyahate çıkar. Yorulduğu bir sırada dinlenmek için gözüne ilişen bir kulübenin kapısını çalar. Karşısına çıkan kadıncağızdan içecek soğuk bir şey vermesini rica eder. Kadın ter içinde kalan misafirine ayran ikram eder. Fakat padişah, her yudumda ağzına gelen saman çöpleri yüzünden ayranını hızlı içemez. Fatih Sultan Mehmet sorar: “Nine, ayranın çok lezzetli ama içindeki şu saman çöpleri ne?”

İhtiyar Kadın gülümseyerek cevap verir:

“A evladım! Ter içindesin. Eğer bu soğuk ayranı saman katmadan verseydim bir yudumda içecek, belki de hasta olacaktın. Kıyamadım sana!”  Aldığı cevap karşısında oldukça memnun olan Fatih Sultan Mehmet, yaşlı kadının adının Ayşe olduğunu öğrenir ve kulübesinin üzerinde bulunduğu geniş araziyi kendisine bağışlayarak “Bundan sonra bu köyün adı Ayşebacı olsun” der.