<< Geri

SAĞLIKLI BİR ALTIEYLÜL İÇİN 7/24 SAHADALAR

Altıeylül Sağlık İşleri ekipleri vatandaşların sağlıklı bir ortamda yaşam sürmeleri için merkez ve kırsal mahallelerde çalışmalarını aralıksız olarak sürdürüyor.

ACI GÜN DOSTU ALTIEYLÜL

Altıeylül Sağlık işleri, vatandaşların acı gününde yükünü hafifleterek yanında olmaya devam ediyor. Cenaze hizmetleri konusunda açıklama yapan yetkililer Başkan Hasan Avcı’nın talimatıyla mezarlık hizmetlerinin ücretsiz yapıldığına dikkat çekti. Yetkililerden yapılan açıklamada vefatın evde gerçekleşmesi durumunda vatandaşların 444 06 09 numaralı iletişim hattına bilgi vermeleri istendi. Vefat bilgisi ulaşan ekiplerin Belediye Tabibi eşliğinde cenaze evine intikal ettiğini bildiren yetkililer incelemeler doğrultusunda bir ölüm belgesi hazırlandığını belirtti. Vatandaşların talebi doğrultusunda; defin malzemeleri temininin yapılarak, Cenaze Nakil Aracı ile cenazenin evden alınıp camiye, oradan da defin işlemlerinin yapılması için mezarlığa getirildiğini belirten ekipler 4 Cenaze nakil aracı, 1 Cenaze Yıkama aracı ile hem merkezde hem kırsalda ücretsiz olarak hizmet verdiklerinin altını çizdi. Ayrıca ekipler Altıeylül ilçesi sınırlarındaki mezarlıkların temizlik ve bakımını da gerçekleştireceklerini ifade etti. Yetkililer2019 yılı itibariyle; 315 adet evde ölüm belgesi, Çınarlıdere Mezarlığına 727, Başçeşme Mezarlığına 179, kırsal mahalle mezarlıklarına ise 695 defin gerçekleştirdikleri bilgisini verirken diğer il ve ilçelere 102 cenaze nakli gerçekleştirdiklerini söyledi. 

4 MEVSİM İLAÇLAMA YAPILIYOR

Haşere ile mücadele kapsamında kırsal ve merkez mahalleler olmak üzere ciddi bir mücadele yaptıklarını belirten yetkililer, Altıeylül Sağlık İşleri Müdürlüğü olarak ilaçlama birimine sahip iki ilçeden biri olduklarının altını çizdi. 3 adet ilaçlama cihazı ve Halk Sağlığı Müdürlüğü’nce onay verilmiş belgeli ve deneyimli bir ekiple çalıştıklarını belirten yetkililer, yaz kış mücadelenin sürdüğünü bildirdi. 2020 yılında ilaçlama takviminin hazır olduğunu ve larva dönemi öncesinde faaliyetlere başladıklarını ifade eden yetkililer; kasım ayında başladıkları kışlık dönem mücadelesinde; fare, kanal sisleme çalışmaları ile haşerelere karşı ilaçlamaları sürdürerek bulaşıcı hastalıklara karşı önlem aldıklarını da sözlerine ekledi. 2019 yılı içinde 120.000 hektar sivrisinek uçkun ilaçlaması, 20 hektar karasinek ilaçlaması,100 hektar genel amaçlı biyosidal uygulama yapıldığını ifade eden yetkililer yapılan ilaçlama alanının Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim aylarını kapsadığı bilgisini verdi.  Ekipler ilaçlama işlemlerini bir şirket eliyle değil, kendi bünyelerinde yaptıklarını da sözlerine ekledi.

SIHHİ ORTAMDA KURBAN KESİM HİZMETİ

Altıeylül Sağlık İşleri Müdürlüğü, Kurban Bayramı’nda da vatandaşlara hizmet sunuyor. Altıeylül ilçesinde belirlenen uygun alanlarda, sıhhi ortamda İslami kurallara uygun, deneyimli kasaplar ve veteriner gözetiminde kesim yapılan Kurban Kesim hizmeti verildiğini belirten yetkililer, Cüzi bir ücret karşılığında vatandaşa sıra numarası verildiğini söyledi. Yetkililer, İslam’a uygun sıhhi bir ortamda usta kasaplar marifetiyle kesilip yüzülen ve parçalanarak temiz poşetlere konulan kurban etlerinin kısa sürede vatandaşa teslim edildiğini belitti.

İŞ YERLERİ DENETLENİYOR

Vatandaşların sağlığı noktasında hassas olan Sağlık İşleri Ekipleri ayrıca gayrisıhhi işyeri denetimlerini de sürdürüyor. 2019 yılı itibariyle gelen talepler incelenerek 50 adet işyeri Gayrisıhhi İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı ile belgelendirildiklerini belirten yetkililer Zabıta Müdürlüğü ile yapılan koordineli çalışmalarda 142 adet işyeri inceleme ve denetimi yaptıklarını ifade etti.